NATIONAL MASTERS RECORDS AS AT 31 DEC 2023                   
    EVENT    m    AGE           NAME        CLUB      TIME   POOL  DATE      %  
                                                                                
  ** AGE GROUP 240+                                                             
   200fre  25m 240+  B.LEWIS J.WELECHUK   AWR  AB   1:48.64 CGY MAY 23     88   
   men               S.GARSIDE C.DANIEL                                         
   200fre  50m 240+  M.PATRICK W.MUSIAL   TOMS ON   1:52.61 RIC JUN 12     85   
   men               P.STRAKA D.WILKIN                                          
   200fre  25m 240+  A.SEGUIN B.THERIAULT CAMO QC   1:57.67 CGY MAY 23     86   
   mix               D.SENECHAL VEILLEUX                                        
   200fre  50m 240+  S.MACDONALD          VIC  BC   2: 2.81 NZL APR 17     83   
   mix               CARMICHAEL A.FABRE                                         
                     HARTFORD                                                   
   200fre  25m 240+  A.RHODES D.BRAULT    VIC  BC   2: 8.51 NAN APR 15     84   
   wom               A.FABRE S.MACDONALD                                        
   200fre  50m 240+  D.BRAULT A.FABRE     VIC  BC   2:18.84 MTL AUG 14     77   
   wom               N.RYAN A.RHODES                                            
   200med  25m 240+  J.WELECHUK S.GARSIDE AWR  AB   2: 0.60 CGY MAY 23     89   
   men               C.DANIEL B.LEWIS                                           
   200med  50m 240+  W.MUSIAL D.WILKIN    TOMS ON   2: 7.01 RIC JUN 12     85   
   men               M.PATRICK P.STRAKA                                         
   200med  25m 240+  D.SENECHAL           CAMO QC   2: 9.09 CGY MAY 23     89   
   mix               M.VEILLEUX THERIAULT                                       
                     A.SEGUIN                                                   
   200med  50m 240+  D.SENECHAL H.VEHOVEC SOM  ON   2: 9.38 JPN AUG 23     89   
   mix               THOMPSON K.OSBORNE                                         
   200med  25m 240+  L.YEARWOOD A.RHODES  VIC  BC   2:25.52 CGY MAY 18     85   
   wom               S.MACDONALD A.FABRE                                        
   200med  50m 240+  D.BRAULT A.RHODES    VIC  BC   2:41.90 VIC JAN 15     76   
   wom               S.MACDONALD M.INGLIS                                       
   400fre  25m 240+  B.LEWIS J.WELECHUK   AWR  AB   4: 0.48 CGY MAY 23     88   
   men               S.GARSIDE C.DANIEL                                         
   400fre  50m 240+  D.DICKSON M.MORROW   CMSC AB   4:36.48 NAN MAY 10     76   
   men               P.O'BRIEN K.SHAW                                           
   400fre  25m 240+  GIANNOCARO           CMSC AB   4:32.93 NAN APR 15     82   
   mix               R.STARRATT DICKSON                                         
                     O'BRIEN                                                    
   400fre  50m 240+  J.LAM T.MANLEY       WAVE BC   5:30.41 RIC NOV 17     67   
   mix               T.PEASE C.SLATER                                           
   400fre  25m 240+  G.BOIVIN D.SENECHAL  CAMO QC   5: 2.94 CGY MAY 23     77   
   wom               J.BOIVIN A.SEGUIN                                          
   400fre  50m 240+  L.DUSEVIC C.MERRITT  NEP  ON   5:43.95 NEP MAR 23     68   
   wom               S.MORRISON B.ZIRGER                                        
   400med  25m 240+  J.WELECHUK S.GARSIDE AWR  AB   4:27.06 CGY MAY 23     88   
   men               C.DANIEL B.LEWIS                                           
   400med  50m 240+  D.BRIMM W.THOMPSON   WINS BC   5:33.62 RIC NOV 19     70   
   men               C.DALLIN S.RASMUSSEN                                       
   400med  25m 240+  O'BRIEN R.STARRATT   CMSC AB   5:10.30 CGY MAY 18     79   
   mix               GIANNOCARRO                                                
                     D.DICKSON                                                  
   400med  50m 240+  D.BISHOP F.GRANT     TECH ON   6: 3.27 NAN MAY 10     68   
   mix               M.BAKISH P.LEACH                                           
   400med  25m 240+  G.BOIVIN N.BRANCHAUD CAMO QC   6: 9.95 MTL MAY 19     70   
   wom               J.BOIVIN N.SEGUIN                                          
   400med  50m 240+  E.SMITH F.HO         WINS BC   7: 9.36 RIC DEC 15     60   
   wom               C.MINIATO                                                  
                     K.PAPADOPOULOS                                             
   800fre  25m 240+  T.NAYLOR B.SHERIDAN  ETOB ON  10: 1.15 MRK APR 16     78   
   men               R.KENT R.ARMSTRONG                                         
   800fre  50m 240+  R.LANE N.KEMP        HFXM NS  10:38.43 HFX FEB 12     73   
   men               F.CHURCHILL S.MATHE                                        
   800fre  25m 240+  B.ZIRGER J.BURROWS   NEP  ON  11: 5.29 OTT MAR 09     74   
   mix               C.COLPITTS C.MERRITT                                       
   800fre  50m 240+  M.BAKISH P.NIBLETT   TECH ON  12: 0.77 TEC MAY 04     68   
   mix               M.OLSEN J.WRIGHT                                           
   800fre  25m 240+  S.O'BRIEN C.MERRITT  NEP  ON  12:19.32 ETO MAR 12     70   
   wom               B.ZIRGER P.BAXTER                                          
   800fre  50m 240+  C.SHIELDS R.HOWARD   ETOB ON  14:34.87 ETO JUN 19     59   
   wom               M.KHERANI J.KENT                                           
   800med  25m 240+  D.WILKIN L.LINDQUIST AURO ON  12:57.75 MRK APR 16     66   
   men               A.NAPAST J.MOULTRAY                                        
   800med  50m 240+  H.RUELLAND J.AMYOT   CMNQ QC  18: 5.08 QUE FEB 03     47   
   men               M.ENNIS A.BASTIDE                                          
   800med  25m 240+  S.MCTAVISH           LSD  ON  13:17.96 ETO MAR 08     68   
   mix               R.STODDART B.FINLAY                                        
                     QUIGLEY                                                    
   800med  50m 240+  A.FAUCHER J.AMYOT    CMNQ QC  15:47.03 QUE FEB 02     57   
   mix               H.JACQUES A.BASTIDE                                        
   800med  25m 240+  J.IANNUCCI C.LEUNG   AURO ON  15:10.78 MRK APR 16     62   
   wom               D.TRAXLER E.DONNELLY                                       
  ** Subtotal **                                                                
                                                                         2631