NATIONAL MASTERS RECORDS AS AT 31 DEC 2019                     
                                                                                
    EVENT    m    AGE           NAME        CLUB      TIME   POOL  DATE      %  
                                                                                
                                                                                
   ** AGE GROUP 240+                                                            
    200fre  25m 240+  R.ARMSTRONG T.NAYLOR ETOB ON   1:53.46 ETO APR 19     84  
    men               FREEMAN MACPHERSON                                        
    200fre  50m 240+  M.PATRICK W.MUSIAL   TOMS ON   1:52.61 RIC JUN 12     85  
    men               P.STRAKA D.WILKIN                                         
    200fre  25m 240+  CARMICHAEL LUETTGEN  VIC  BC   2: 1.83 OKN APR 14     83  
    mix               RHODES MACDONALD                                          
    200fre  50m 240+  S.MACDONALD          VIC  BC   2: 2.81 NZL APR 17     83  
    mix               CARMICHAEL A.FABRE                                        
                      HARTFORD                                                  
    200fre  25m 240+  A.RHODES D.BRAULT    VIC  BC   2: 8.51 NAN APR 15     84  
    wom               A.FABRE S.MACDONALD                                       
    200fre  50m 240+  D.BRAULT A.FABRE     VIC  BC   2:18.84 MTL AUG 14     77  
    wom               N.RYAN A.RHODES                                           
    200med  25m 240+  P.MCKINNON T.NAYLOR  ETOB ON   2: 3.38 ETO APR 19     87  
    men               N.FOSTER R.ARMSTRONG                                      
    200med  50m 240+  W.MUSIAL D.WILKIN    TOMS ON   2: 7.01 RIC JUN 12     85  
    men               M.PATRICK P.STRAKA                                        
    200med  25m 240+  S.MACDONALD A.RHODES VIC  BC   2:15.14 CGY MAY 18     85  
    mix               CARMICHAEL HARTFORD                                       
    200med  50m 240+  C.YOUNG J.HALL       YMCA QC   2:26.41 MTL AUG 14     79  
    mix               S.ROCHFORD I.SMITH                                        
    200med  25m 240+  L.YEARWOOD A.RHODES  VIC  BC   2:25.52 CGY MAY 18     85  
    wom               S.MACDONALD A.FABRE                                       
    200med  50m 240+  D.BRAULT A.RHODES    VIC  BC   2:41.90 VIC JAN 15     76  
    wom               S.MACDONALD M.INGLIS                                      
    400fre  25m 240+  MACPHERSON D.FREEMAN ETOB ON   4:15.54 ETO APR 19     82  
    men               ARMSTRONG T.NAYLOR                                        
    400fre  50m 240+  D.DICKSON M.MORROW   CMSC AB   4:36.48 NAN MAY 10     76  
    men               P.O'BRIEN K.SHAW                                          
    400fre  25m 240+  GIANNOCARO           CMSC AB   4:32.93 NAN APR 15     82  
    mix               R.STARRATT DICKSON                                        
                      O'BRIEN                                                   
    400fre  50m 240+  J.LAM T.MANLEY       WAVE BC   5:30.41 RIC NOV 17     67  
    mix               T.PEASE C.SLATER                                          
    400fre  25m 240+  G.BOIVIN J.BOIVIN    CAMO QC   5:29.99 MTL MAY 19     71  
    wom               N.BRANCHAUD N.SEGUIN                                      
    400fre  50m 240+  C.MERRITT L.DUSEVIC  NEP  ON   5:45.53 NEP FEB 19     68  
    wom               S.MORRISON B.ZIRGER                                       
    400med  25m 240+  T.GALLAGHER          GRAN ON   4:50.65 ETO APR 19     81  
    men               H.VEHOVEC R.ADES                                          
                      M.ABOUD                                                   
    400med  50m 240+  D.BRIMM W.THOMPSON   WINS BC   5:33.62 RIC NOV 19     70  
    men               C.DALLIN S.RASMUSSEN                                      
    400med  25m 240+  O'BRIEN R.STARRATT   CMSC AB   5:10.30 CGY MAY 18     79  
    mix               GIANNOCARRO                                               
                      D.DICKSON                                                 
    400med  50m 240+  D.BISHOP F.GRANT     TECH ON   6: 3.27 NAN MAY 10     68  
    mix               M.BAKISH P.LEACH                                          
    400med  25m 240+  G.BOIVIN N.BRANCHAUD CAMO QC   6: 9.95 MTL MAY 19     70  
    wom               J.BOIVIN N.SEGUIN                                         
    400med  50m 240+  E.SMITH F.HO         WINS BC   7: 9.36 RIC DEC 15     60  
    wom               C.MINIATO                                                 
                      K.PAPADOPOULOS                                            
    800fre  25m 240+  T.NAYLOR B.SHERIDAN  ETOB ON  10: 1.15 MRK APR 16     78  
    men               R.KENT R.ARMSTRONG                                        
    800fre  50m 240+  R.LANE N.KEMP        HFXM NS  10:38.43 HFX FEB 12     73  
    men               F.CHURCHILL S.MATHE                                       
    800fre  25m 240+  B.ZIRGER J.BURROWS   NEP  ON  11: 5.29 OTT MAR 09     74  
    mix               C.COLPITTS C.MERRITT                                      
    800fre  50m 240+  M.BAKISH P.NIBLETT   TECH ON  12: 0.77 TEC MAY 04     68  
    mix               M.OLSEN J.WRIGHT                                          
    800fre  25m 240+  S.O'BRIEN C.MERRITT  NEP  ON  12:19.32 ETO MAR 12     70  
    wom               B.ZIRGER P.BAXTER                                         
    800fre  50m 240+  C.SHIELDS R.HOWARD   ETOB ON  14:34.87 ETO JUN 19     59  
    wom               M.KHERANI J.KENT                                          
    800med  25m 240+  D.WILKIN L.LINDQUIST AURO ON  12:57.75 MRK APR 16     66  
    men               A.NAPAST J.MOULTRAY                                       
    800med  50m 240+  H.RUELLAND J.AMYOT   CMNQ QC  18: 5.08 QUE FEB 03     47  
    men               M.ENNIS A.BASTIDE                                         
    800med  25m 240+  S.MCTAVISH           LSD  ON  13:17.96 ETO MAR 08     68  
    mix               R.STODDART B.FINLAY                                       
                      QUIGLEY                                                   
    800med  50m 240+  A.FAUCHER J.AMYOT    CMNQ QC  15:47.03 QUE FEB 02     57  
    mix               H.JACQUES A.BASTIDE                                       
    800med  25m 240+  J.IANNUCCI C.LEUNG   AURO ON  15:10.78 MRK APR 16     62  
    wom               D.TRAXLER E.DONNELLY                                      
   ** Subtotal **                                                               
                                                                          2589